معرفی کتاب سفیانی و نشانه‌های ظهور

محمد فقیه در کتاب سفیانی و نشانه‌های ظهور، به مباحث مقدماتی از جمله بداء، روش بررسی اخبار، عمومیت داشتن خبر ثقه، جنگ جهانی و اثرات آن، پرچم‌های اهل مغرب، مصر و شمال آفریقا، حوادث شام، یمن، سپاهیان خراسان اصهب و ابقع، خراسانی و مطالبی چند از این قبیل آورده شده است.

طی سال‌های اخیر، مجموعه‌ای از عوامل و شرایط در میان مناسبات فردی و اجتماعی مردم موجی از گفت‌وگو دربارۀ آخرالزمان و نشانه‌های ظهور را به راه انداخته است. موجی که هزاران سؤال دربارۀ آینده و سرانجام زمین و عاقبت انسان را متبادر به ذهن ساخته و جمع کثیری را برای دریافت پاسخ راهی مجالس و محافل گوناگون ساخته است.

بی‌گمان در این شرایط میدان شبهه و بازار لاف زنان مدعی نیز گسترده است. در پی همین وضع، نشر موعود ارائه و انتشار مجموعه‌ای از منابع متکی به اسناد و مدارک و روایات ائمه دین، علیهم‌السلام، را در زمرۀ وظایف خویش وارد ساخت. کتب «شش ماه پایانی»، «معرفت امام زمان (ع)» و «سفیانی» که هم اکنون پیش روی شماست از این مجموعه‌اند.

خروج سفیانی از منطقه شام سوریه در زمرۀ علائم حتمیۀ ظهور حضرت بقیۀ‌ الله‌ الاعظم ارواحنا‌له الفداء است که بازشناسی آن و نشانه‌های هنگامۀ خروجش می‌تواند مقدمۀ آشنایی با سایر علائم حتمیه و شرایط واقعۀ شریف ظهور باشد.

مسئله بشارت‌ها و نشانه‌های ظهور سنتی است که در زمان همۀ پیامبران و در میان تمامی امت‌ها رایج بوده و پیش از ظهور تمامی پیامبران، نشانه‌هایی در مورد ظهور و یا نزدیکی ظهور ایشان در میان مردم وجود داشته است. این نشانه‌ها و بشارت‌ها در حقیقت ستاره‌ها و پرتوهایی هستند که حق‌ جویان را راهنمایی می‌کنند و نوید نزدیکی فرج را به آن‌ها می‌دهند؛ و هر چه درد و رنج و مصیبت افزون‌تر می‌شده در مقابل، این نشانه‌ها و بشارت‌ها نیز بیشتر و پیوسته‌تر می‌شده و اشکال و صورت‌های گوناگونی به خود می‌گرفته است.

از مهم‌ترین فایده‌های وجود این نشانه‌ها، جلوگیری از رخنۀ حس ناامیدی در دل منتظران و شکیبایان و هم چنین جلوگیری از پیمودن راه باطل است؛ چقدر با عظمت است شکیبایی ایشان و چه شگفت‌انگیز است ایمان‌شان. شتاب زدگانی که متاع و عزت دنیوی را برگزیده بودند، نابود شدند. آنان گمان می‌بردند که دنیا برای آنان ماندنی است و درک نکرده بودند که حکومت آل‌ محمد تنها در آخرالزمان واقع خواهد شد. آنان به دلیل شتاب‌ زدگی‌شان در امری که خداوند در آن شتابی قرار نداده، نابود شدند و مخالفت ایشان با دستورات پیشوایان حق به خاطر وجوب صبر و انتظار، آنان را به ورطۀ نابودی کشاند. آن‌ها گرفتار آن دسته از سنت‌های تاریخ شدند در مقابل خواسته‌ها و شتاب‌زدگی‌هایشان سر تسلیم فرود نیاورد. اینان اگر نشانه‌های ظهور را می‌شناختند و علامت‌های آن را مورد بررسی قرار می‌دادند، بی‌شک حق برایشان آشکار و راه برایشان روشن می‌شد و پس از آن می‌توانستند در خط و صراط مستقیم بمانند و بهشت پرنعمت را از آن خود سازند.

فهرست مطالب

سخن ناشر

مقدمه

فصل اول: مباحث مقدماتی

بخش اول: بداء

اصل در خبر موقوف و معلق بودن است

بخش دوم: روش بررسی اخبار

بخش سوم: عمومیت داشتن خبر ثقه

فصل دوم: جنگ و سیاست

بخش اول: جنگ جهانی

اثرات جنگ جهانی

بخش دوم: سپاه اهل مغرب

پرچم‌های اهل مغرب، مصر و شمال آفریقا

بخش سوم: سپاهیان ترک‌ها و رومیان

احادیث مربوط به این مطلب

بخش چهارم: حوادث سرزمین شام

بخش پنجم: یمنی

فصل سوم: سپاهیان خراسان، اصعب و ابقع

بخش اول: خراسانی

بخش دوم: بازگشت به رویدادهای سرزمین شام

اصهب و ابقع

صفات سفیانی

رنگ‌ها و نمادها

پرچم سفیانی

فصل چهارم: سفیانی در قرقیسیا

بخش اول: آیات تفسیر یا تأویل شده به سفیانی

اخبار صحیح، حسن و موثق درباره سفیانی

برخی اخبار معتبر درباره سفیانی

تحلیل و استدلال

زمان و مکان خروج سفیانی

نام سفیانی

مناطقه پنجگانه و مدت حکومت او

ثابت ماندن و بی‌حرکت شدن خورشید در زمان سفیانی

وجوب فرار کردن از سفیانی و روی آوردن به سوی مکه

سفیانی پس از تسلط بر مناطق پنجگانه

خاتمه

بخش دوم: جنگ قرقیسیا

احادیث درباره قرقیسیا

محل قرقیسیا

نمایش تصویری احتمالی در مورد قرقیسیا

فصل پنجم: نشانه‌های بزرگ ظهور

بخش اول: حتمی بودن ندا و صیحه

بخش دوم: ندا

تشخیص ندای راستین و دروغین از هم

ندا به نام او یا به نام پدرشان

صدا، صدای جبرئیل و صوت همان نداست

بخش سوم: صیحه

صیحه همان نداست

خلاصه بحث

بخش چهارم: خسوف و کسوف در زمان غیر طبیعی

احادیث و روایت‌ها در این باره

پدیده‌های خسوف و کسوف

نتیجه‌گیری

ضمیمه در باب صیحه

بخش پنجم: فرو رفتن در سرزمین بیدا (خسف)

نگاهی کوتاه و گذرا

بخش ششم: شهادت نفس زکیه

روایت‌های این باب

خاتمه

تصاویر

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای فصلنامه علوم زمین محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.