معرفی کتاب شکسپیر دلقک

در کتاب شکسپیر دلقک نوشتۀ علی بخشی، تلاش شده، جملات و قطعاتی مستقل و با معنا از تراژدی‌ها و کمدی‌های شکسپیر به ترتیب تاریخ انتشار نمایشنامه‌ها ارائه شوند. این کتاب به صورت دو زبانه (فارسی – انگلیسی) است.

از سال‌های نخست زندگی ویلیام شکسپیر جز مدارک غسل تعمید او در ۲۶ آوریل ۱۵۶۴ در کلیسای شهر استراتفورد آگاهی چندانی نداریم. پدر شکسپیر را گاه تاجر و گاه کارگزار دولت دانسته‌اند. ویلیام جوان به دلایل نامعلومی ترک تحصیل می‌کند و به کار می‌پردازد. او در ۲۷ نوامبر ۱۵۸۲ با آن هاتاوی ازدواج می‌کند. آن‌ها صاحب سه فرزند می‌شوند.

بنا به روایتی شکار غیر قانونی در شکارگاه خصوصی یکی از بزرگان شهر موجب می‌شود که شکسپیر جوان به ‌ناچار از استراتفورد بگریزد و به لندن مهاجرت کند. مهاجرتی که آینده‌ی ادبی و هنری شکسپیر را تضمین می‌کند. می‌گویند شکسپیر در لندن از کارهای پست در تماشاخانه‌ها و تئاترها آغاز کرد اما در سال ۱۵۹۸ او دیگر بازیگری توانا و نویسنده‌ای معروف شده بود. مدارک چندی او را یکی از اعضای گروه نمایشی چمبرلین می‌دانند که بعدها نامش به کینگز تغییر پیدا کرد. این گروه از سال ۱۵۹۹ بیشتر در تماشاخانه‌ی گلوب که شکسپیر از سهامداران آن بود به اجرای نمایش می‌پرداخت و در سال ۱۶۰۳ نیز شاه‌جیمز اعضای این گروه را به ‌سمت «بازیگران پادشاه» منصوب کرد. شکسپیر تا زمانی که حرفه‌ی نمایش را رها کرد و در سال ۱۶۱۱ به اسراتفورد بازگشت، عضو این گروه باقی ماند.

ویلیام شکسپیر در بیست‌ و‌ پنج آوریل ۱۶۱۶ در سن پنجاه‌ و‌ سه‌ سالگی درگذشت و در قسمت شمالی محراب کلیسای بزرگ استراتفورد به خاک سپرده شد. سال‌های آخر زندگی او در زادگاهش با آرامش سپری شد.

در زمان حیات شکسپیر، نخستین‌بار هشت نمایشنامه‌ی وی بدون آن ‌که نام نویسنده را برخود داشته باشند منتشر شدند اما به تدریج با اوج‌گرفتن شهرت و محبوبیت او نزد خانواده‌ی سلطنتی انگلستان، نام ویلیام شکسپیر بر آثارش ظاهر شد. اکنون شکسپیر شناسان سی‌ و‌ هفت نمایشنامه با مضامین تاریخی، تراژدی و کمدی و تعدادی شعر را متعلق به او می‌دانند.

در بخشی از کتاب شکسپیر دلقک (Shakespeare the jester) می‌خوانیم:

بلبل اگر در روز بخواند، هنگامی که

هر غاز قات‌قات می‌کند،

نغمه‌اش از صدای گنجشککی دل‌نشین‌تر نیست.

تاجر ونیزی

The nightingale, if she should sing

by day, When every goose is cackling, would be thought

.no better a musician than the wren

The Merchant of Venice

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای فصلنامه علوم زمین محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.