معرفی کتاب دایناسور‌ها

کتاب دایناسور‌ها نوشته جان بانت وکسو از مجموعه حیات وحش به نظریه‌های مختلف در رابطه با زندگی دایناسور‌ها که بیش از ۱۶۰ میلیون سال بر زمین حاکم بوده‌اند پرداخته است. این کتاب به صورت مصور و کاملا رنگی است.

نظریه‌های انقراض، دایناسورها کی و کجا زندگی می‌کردند، تنوع دایناسور‌ها از جمله عناوین جالب و هیجان انگیز این کتاب برای کودکان گروه سنی ج است.

شاید قابل توجه‌ترین چیز درباره‌ی دایناسورها این است که احتمالاً تعداد اندکی از تعداد کل دایناسور‌هایی که زندگی کرده‌اند، پیدا شده‌اند. شاید هزاران دایناسور دیگر، هنوز زیر خاک، مدفون و منتظر کشف شدن باشند.

این درست است که بعضی از آنها وقتی گرسنه می‌شدند، شکارچیان بیرحمی می‌شدند که به جانوران دیگر حمله کرده و آنها را می‌کشتند، اما بیشتر دایناسورها، گیاه‌خواران آرامی بودند که به ندرت به چیزی به جز یک بوته یا یک درخت، آسیب می‌زدند. وقتی مردم می‌خواهند بگویند که یک چیزی یک شکست یا یک خرابی است، برخی اوقات آن را «دایناسور» می‌نامند. معلوم است دلیلش این است که دایناسورها منقرض شده‌اند. اما دایناسورها هیچوقت یک شکست یا خرابی نبوده‌اند. قبل از اینکه آنها منقرض شوند، روی این زمین برای بیش از ۱۶۰ میلیون سال زندگی کرده‌اند، حدوداً ۳۰ برابر بیشتر از آنچه که ما انسان‌ها روی زمین بوده‌ایم. اولین دایناسور‌هایی که دانشمندان کشف کرده‌اند، بیش از ۲۳۰ میلیون سال پیش زندگی می‌کرده‌اند و آخرین آنها حدود ۶۵ میلیون سال پیش، از بین رفته‌اند. در تمام آن مدت، دایناسورها به سرتاسر دنیا حکومت می‌کرده‌اند. طوری که تمام آن دوره، عصر دایناسورها نامیده شده است. طبق هر معیاری، دایناسورها موفق‌ترین جانورانی بوده‌اند که تاکنون زیسته‌اند.

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای فصلنامه علوم زمین محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.