معرفی کتاب هنری وروجک و ماجرای معلم جدید

کتاب هنری وروجک و ماجرای معلم جدید نوشته‌ی فرانچسکا سایمون، داستانی طنز، مصور و آموزنده با زبانی ساده و روان برای کودکان و نوجوانان است.

مجموعه ۲۴ جلدی «هنری وروجک» برای کودکان و نوجوانان به غیر از زبانی طنز دارای بار آموزشی و روان‌شناختی مسائل تربیتی است و به صورت غیرمستقیم به اثرات متفاوت تربیت روی فرزندان یک خانواده، ناهنجاری‌هایی مانند بیش فعالی، لجبازی و روش‌های غلط تربیتی همچون تحقیر کودک یا تبغیض اشاره می‌کند و با ظرافتی خاص ضمن تقابل شخصیت‌های داستان در موقعیت‌های مختلف، خواننده را غرق در ماجراهای خود کرده و به طور غیرمستقیم و در ضمیر ناخودآگاه این نکته را تداعی می‌کند که باید از انجام کارهای بد پرهیز کنیم.

فرانچسکا سایمون (Francesca Simon) نویسنده کتاب، دوران کودکی خود را در کالیفرنیا گذراند سپس به دانشگاه آکسفورد رفت و به یادگیری تاریخ و ادبیات پرداخت. او در حال حاضر با خانواده‌اش در لندن زندگی می‌کند و تا به حال بیش از ۴۵ کتاب نوشته است. آثار او بیشتر در زمینه طنز کودکانه، نمایشنامه و آشپزی است. وی برنده جایزه بهترین کتاب کودک سال ۲۰۰۸ در جشنواره کهکشان کتاب بریتانیا شده است.

در بخشی از کتاب هنری وروجک و ماجرای معلم جدید (Horrid Henry Tricks the Tooth Fairy) می‌خوانیم:

کلر گفت: «هنری مداد منو نصف کرد.»

آقای نردن، هنری را کنار ویلیام نشاند. هنری، ویلیام را نیشگون گرفت.

آقای نردن، هنری را پیش تابی نشاند. هنری میز را تکان تکان داد.

آقای نردن، هنری را پیش لیندا نشاند. هنری کاغذهای او را خط خطی کرد.

آقای نردن، هنری را پیش ماگارت نشاند. مارگارت وسط میز خط کشید و خیلی آهسته به هنری گفت: «فقط کافیه از این خط این طرف‌تر بیای یا کاری با من داشته باشی اون موقع من می‌دونم با تو… می‌کشمت…»

هنری به بالا نگاه کرد. آقای نردن در حال نوشتن کلمات جدید روی تخته بود.

هنری شروع به پاک کردن خط مارگارت کرد. آقای نردن بدون اینکه برگردد گفت: هنری! بس کن.

هنری دست از کار کشید و به جایش شروع به کشیدن موی مارگارت کرد.

آقای نردن او را کنار برت نشاند، بزرگ‌ترین پسر کلاس.

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای فصلنامه علوم زمین محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.